Devlet Hastanesi Statü Atladı

Elbistan Devlet Hastanesi'nin B-1 olan hizmet statüsü A-2 hizmet statüsüne yükselmesi nedeniyle kaymakam Özkan Demir başkanlığında yapılan kamu kurum ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı toplantı ile duyuruldu.

Elbistan Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen düzenlenen toplantıda konuşan kaymkam Özkan Demir, Elbistan'ın il statüsünde hizmetler almaya devam ettiğini ve 2019 yılında tamamlanacak olan yatırımlar başta olmak üzere yapımına başlanacak yatırımlarla da gelişeceğini ifade etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'a ilçeye yapılan yatırımlar konusunda teşekkür ederek konuşmasına başlayan kaymakam Demir, şunları söyledi: "Sizleri kamu yatırımları konusunda bilgilendirmek istedik. Bu çerçevede geçen hafta sayın bakanımızla da görüştük, aldığımız müjdeleri sizinle paylaşmak istiyoruz. Gençlik merkezimizin bahçesinde yarı olimpik bir yüzme havuzu yapılacak. Şehrimizin tarihi dokusunu ve kimliğini ortaya çıkaracak 2019'un yatırım planları arasında alınmış durumda. Bu çalışmaları belediye başkanlığımız yürütecek Elbistan'da tarihi dokuyu ortaya çıkarmış olacağız. Bu çalışmalar belediyemizin koordinesinde 2019 yılında başlayacak bir Kültür Han inşa edilecek. Sayın bakanımız Mahir Ünal bu konuda gerçekten bizim bulunduğumuz ziyarette de büyük gayret gösterdile. Adliye binası şu anda yüzde 85 oranında bitmiş durumda, yaza kalmadan açılışını yapacağız İnşallah. Diş hastanemiz yüzde 55 civarında tamamlanmış durumda yaz ayında hizmete girmesi planlanıyor. Onun dışında aile sağlığı merkezimiz var yüzde 99 oranında tamamlanmış durumda. O da inşallah önümüzdeki günlerde hizmete geçecek. 112 Acil ünitemiz var o da yüzde 99 oranında tamamlanmış durumda. Kent müzemiz tamamlandı teşhir aşamasında. Işıklandırılması yapıldıktan sonra açılışı yapılacak önümüzdeki günlerde. Fatih İlkokulumuzun yeni hizmet binası inşaatı inşallah bu yıl içerisinde başlayacak ve Fen Lisesi kapalı spor salonumuzun inşası da bu yıl içerisinde başlayacak. Milli Eğitim bünyesinde 55 birim derslik inşa ediliyor. Elbistan'da her anlamda yatırımlar devam ediyor. Sayın bakanımıza teşekkür ediyoruz. Elbistan’ı hep bir il statüsünde görüyoruz sürekli. Bütün yatırımları o ölçekte düşünüp o ölçekte planlıyoruz. Sonuçta hastanemizin B1 statüsünden A2 statüsüne yani il statüsüne geçmesi bu anlamda bizi de geleceğe hazırlayan önemli bir yatırım oluyor. Bu noktada emeği geçen Sayın Bakanımıza Sayın Valimize Sayım İlçe Sağlık Müdürümüze Sayın Başkanımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz .

Belediyemizin Kadın Yaşam Merkezi yönünde çalışmaları vardı. Bütçemiz kısıtlıydı. Sayın bakanımız bunu biraz geniş ölçekli düşünmüş bütçe ayırarak ilçemize yakışır bir kadın Yaşam Merkezi açmayı düşünmüşler. O da inşallah iyi olur. Elbistan'da bir ekip ruhuyla çalışacağız. Elbistan maalesef bir ara dönem yaşamış, İnşallah bu ekip ruhuyla ilçemize en güzel ve en iyi yatırımları getirmenin gayreti içerisinde olacağız. Hep birlikte el birliği ile Elbistan’ı daha ileriye taşıma gayreti içerisinde olacağız. Büyüklerimizin de gayretleri ile daha güzel günler göreceğiz." dedi.

Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Akif Türk ise konu hakkında şunları söyledi: “B1 statüsü olan hastanemiz A2 statüsüne geçmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. B rolü güçlendirilmiş ilçe hastanesi demektir. A rolü ise il statüsünde bir hastane demek. Elbistan Devlet Hastanesi’ni Kahramanmaraş il merkezinde bulunan Necip Fazıl gibi fonksiyonu olan bir hastaneye kavuşacak. Bu neler getirecek bize, ilk öncelikle bizim yoğun bakımlarımız 2. derece yoğun bakımlardı. Bu statüyü kazanmakla birlikte 3. basamak yoğun bakımları açmış olacağız. Hem erişkin hem çocuk hem acil yoğun bakımlarımızdaki yatak sayımız %30 oranında artmış olacak. Bu yoğun bakımları açmakla birlikte 24 saat bir doktor yoğun bakımda nöbet tutacak. Maraş'a sevk edilen hastalarımızı inşallah burada yatırıp tedavi edeceğiz. Onun dışında 3. basamak yoğun bakımın açılması ile birlikte ne olacak, özellikli ameliyatlar yapmaya başlayacağız, yani obezite cerrahisi gibi. İnşallah altyapısını oluşturacağımız kardiyovaspiler cerrahi biriminin yapacağı ameliyatlar bypass gibi bu ameliyatların önü açılmış olacak. Onun dışında bizim personel doktor sayımız 70 uzman 25 pratisyen hekim şu an. Bu sayıda personel sayımız bakanlık tarafından tekrar güncellenecek. Yüzde 30 oranında doktor sayımız artmış olacak. Bunun artışı ile birlikte A2 statüsü ne getirecek bize. Bu dört ana branşta 24 saat hizmet veren, nöbet tutan, hastanede sürekli doktor bulunduracağız. Bu branşlar Çocuk, Kadın Doğum, Genel Cerrahi ve dahili doktorlarımızdır. 24 saat hizmet verecek bölge halkına. Hastanede sürekli bulunacaklar.

Hastanemizde doktor ve personel sayımızın artmasıyla birlikte gelirimiz yüzde 30-40 oranın da artacak. Bu da ekonomiye bir katkı demek. Bunun dışında burada olmayan özellikle yan dal uzmanları gastroenteroloji, nefroloji, onkoloji uzmanları buraya gelecek. Bunların hizmet vermesi ile birlikte ilçe dışına veya başka illere sevkleri olan hastalarımız gitmeyecekler sevk oranlarımız düşecek. Bunların gelmesi ile birlikte özellikle onkoloji ameliyatları yani kanser ameliyatları bypas ameliyatları yapılacak. Anjiyo ünitesinin temeli atılacak ve anjiyo ünitesi hastanemize kazandırılmış olacak" dedi

Belediye Başkan Vekili Ahmet Tıraş ise konuşmasında, “ Bölgemizde bir değerimiz Mahir Ünal Genel Başkan Yardımcımız, bakanımız var. Gözleri yaşarıyor Elbistan için. 2023 hedeflerim var diyor. Kendisinden müjdeler aldık. AK Parti hükümeti döneminde yapmayacağınız şey yok dedi. Elbistan için büyük düşünceleri var, 2023 geldiğinde de Elbistan'a daha güzel haberler vereceğini biliyoruz. Elbistan'da 5 yıl içerisinde bu yatırımların hepsi bitecek ve Elbistan'ı tanımayacağız. Geriye dönük dört buçuk beş yıllık kayıplarımız 2 katı ile 5 katı ile çarpılarak tekrar Sayın bakanımızın katkılarıyla geri dönecek. Uzun çarşının oradan taş döşemeler başladığı, Selçuklu mimarisi oturmaya başlıyor. Bu mart ayının içerisinde çalışmalarımız İnşallah başlayacak. Böyle bir genel başkanımız varken değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Sayın Bakanımız Mahir Ünal, Elbistan için gerçekten çok büyük bir değer. Elbistan için bir şeyler yapılmamışsa bizim suçumuz bu. Çünkü bizim çok güçlü bir bakanımız var" ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.