İYİ Partiden göç açıklaması

İYİ Parti Elbistan İlçe Başkanı Av. Hüseyin Gül, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ilçe nüfusunun azalması konusunda bir değerlendirmede bulundu.

İYİ Partiden göç açıklaması

Başkan Gül, yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı: "Şehrimizin göç vermesinin bir den fazla nedeni var. Bu şehrin yaşayanı olarak bu durum herkes gibi bizi de üzüyor ve bu konuda ne yapabiliriz, nasıl bir fikir geliştirebiliriz çalışmalara başladık. Tabîi bir sorunu çözebilmek için öncelikle sorunun kaynağıyla yüzleşmek gerekir, bunun için önce göçün sebeplerini araştırmayla başlayacağız...

Yakın zaman da Termik Santrallerin özelleştirilmesi sonucu göz önünde bulunan ilk ve en güçlü göç oluştu ve yaklaşık bine yakın TKİ işçisi Elbistan’dan göç etmek durumunda kaldı. Aileleriyle birlikte hesap edecek olursak yaklaşık 5 bin kişi şehrimizi terketti. Bunun sosyo-ekonomik dönüşü şehrimizi derinden yaraladı. Bu işçilerin ortalama bir maaş aldığını hesaplarsak şehrimizden yuvarlak hesapla 5 milyon sıcak para girişi eksilmiş oldu ve bu esnafımıza yansıdı. Esnafa yansıması sonucu kepenk kapatan çok Şükür ki az sayıda esnafımız şehri terk etti. Yani bir göç başka göçler doğurdu! 

Diğer bir sebepse işsizlik. Özellikle gençlerimiz burada ortalama bir iş bulamadığı için soluğu şehir dışında alıyor. Çok kötü şartlarda şantiye ortamlarında çalışmak için adeta birbirleriyle yarışan Elbistanlı gençler şehrimizde istihdam sağlansa memleketlerini terketmeyecekler ama maalesef, tabiri caizse 

“Yokluk beni mecbur etti, gurbeti ben mi yarattım!” 

Gül, "Türküsünü söylemek zorunda kakıyorlar ! Bu durumun da yine bir çok nedeni var. Elbistanlı işadamlarımızın elini taşın altına koyup burada istihdam sağlayacak işlere girişmemesi veya altyapısının oluşturulmaması sonucu girişememesi en belirgin sonuç. Bu konuda biz elimizi taşın altına koyup ne yapabilirizi tartışmaya açtık."

Bir diğer ve yine gözle görünür sebep; hava kirliliği! 

Şehrimizin etrafı dağlarla çevrili olmasından dolayı içerideki kirli hava sirkülasyon yapmıyor. Bu sirkülasyon yapmayan, soluduğumuz hava da; 

-Termik Santrallerin filtresizliği sebebi zehir saçan bacalardan çıkan duman. 
-Doğalgazın her yere verilmemesi ve belediyemizin kontrol etmemesi sonucu kalorifer ve soba bacalarından çıkan zehir. 
-Toz bulutları. 

Gibi vs. vs. kirlilikler sonucu oluşan hava kirliliği sağlığımızı kötü yönde etkilemesiyle sağlık sorunlarından göç eden azımsanamayacak seviye de insanımız var. Bu sebepten göç edebilenlerin dışında gerek ekonomik şartlar, gerekse sosyolojik durumlardan burayı terkedemeyen ama bir her kulvarda göçten söz eden insanımız neredeyse göç edenlerin iki katı ! 

Göçün diğer sebeplerden mütevellit daha az sebep olmasına rağmen konuşulması gereken bir etkeni de şehrimizde sosyal ve kültürel faaliyetlerin zayıflığı, neredeyse yokluğu ! 

Şehrimiz kuşkusuz bir üniversiteyi hakediyor, 4 yıllık tercih edilen bir fakültenin şehrimize kazandırılması hem sosyal ve kültürel etkinlikleri artıracak, hem de şehrimize pozitif göç sağlayacaktır. 

Bir üniversite kurulması sonucu şehrimizin genç nüfusu çoğalacak, esnafımızın iş gücü artacak ve şehrimize sosyo-ekonomik güç katacaktır. Bu konuda hükümetin ve devletimizin yetkililerinin atacağı her olumlu adım da yanlarında olacağımızı gururla deklare ediyoruz...

Ve bütün bu sebeplerin neredeyse tek bir yapılacak işle yok olacağını düşünüyor, kamuoyuna bildiriyoruz" diye konuştu.

ELBİSTAN İL OLSUN ! 

Şehrimizin kaynaklarıyla, coğrafi konumuyla, nüfusuyla, yüzölçümüyle il olmayı hakettiğini neredeyse tüm Türkiye biliyor. Tüm Türkiye diyoruz, çünkü ne zaman yeni il konusu ülkemiz de gündem olsa Elbistan ulusal medya da dahi konu ediliyor. Hakkımızın alındığı takdir de yine şehrimizin pozitif göç alacağını söylemekte fayda var. 

   Öyle ki il olduğumuzu düşünürsek yukarıda saydığımız göç nedenlerinin hemen hepsi ortadan kalkacak, hem hemşerilerimiz şehrimizi terketmeyecek, hem de oluşacak yeni devlet kadrolarıyla şehrimize yeni bir göç dalgası olacak. 

   Yıllardır süregelen hayalimizi yeniden tekrar edip, dillendirmekten onur duyarak; 

ELBİSTAN İL OLSUN istiyoruz...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.