Uçan Turizm Yetkililerinden 115 İşçi İçin Açıklama Geldi

Afşin Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü'nün Çelikler Holding'e devredilmesinin ardından, alt işveren olarak Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde hizmet veren Uçan Turizm yetkilileri yaşanan sıkıntılar sonrası kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yayınladı.

Uçan Turizm Yetkililerinden 115 İşçi İçin Açıklama Geldi

Afşin Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü'nün Çelikler Holding'e devredilmesinin ardından, alt işveren olarak Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde hizmet veren Uçan Turizm yetkilileri yaşanan sıkıntılar sonrası kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yayınladı.

Uçan Turizm yetkililerinin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ülke genelinde on yıllardır yüzlerce insan istihdam eden şirketimize yönelik yapılan haksız ve mesnetsiz iftiralardan ve toplumu manipüle eden açıklamalardan dolayı kamuoyunu aydınlatmak adına bu açıklamayı yapma gereği doğmuştur.

Şirketimiz ile EÜAŞ ( Elektrik Üretim A.Ş ) arasında yapılan 3 yıllık sözleşmenin 5. ayında sözleşmenin Çelikler Holding-Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş’ye devredilmesinin ardından aylardır, alt işveren olarak Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünde hizmet vermekteyiz.

2017 yılından bu yana asgari ücrete gelen zam oranı yüzde 56’yı bulmuş olmasına rağmen Çelikler Holding-Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş ile asgari ücret fiyat farklarının ödenmesi konusunda gerek yazılı gerekse sözlü olarak defalarca iletişime geçilmiş, konunun yasal çerçevede hakkaniyetle çözümlenmesi talep edilmişse de hiçbir ciddi sonuç alınamamıştır.

Bütün bu yazışmalara ve hak arayışlarının karşılıksız kalmasına rağmen şirketimiz çalışanlarına asgari ücrete gelen tüm zamları yansıtmıştır. Uzun yıllardır yüzlerce emekçi insanımıza istihdam yaratan şirketimiz bu maddi koşullar altında ezilmiş olmasından dolayı, sözleşmeyi sürdüremeyeceğini sözlü ve en son avukatlarımız aracılığıyla yazılı olarak da bildirmiş olmasına rağmen herhangi bir çözüm üretilmemekle birlikte konu çarpıtılarak firmamız haksız ve mesnetsiz bir şekilde itibarsızlaştırılıp hedef gösterilmektedir.

Sözleşmenin feshedilerek her ay artan zararın önüne geçilmesi adına üzülerek de olsa adım atılmış ve 01.01.2020 tarihi itibariyle araçlarımızın çekilerek hizmet veremeyeceğimiz Çelikler Holding-Afşin Elbistan Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş yetkililerine bildirilmiştir.

Çalışanlarımızın işsiz kalarak mağduriyet yaşamaması adına 13 aydır bu maddi yükün altından şirketimiz kendi imkânları ile kalkmaya çalışmaktadır.

Hâlihazırda 18 ay daha devam edecek sözleşmenin şirketimiz tarafından bu koşullar altında sürdürülmesi imkânsız hale gelmiştir.

Çalışanlarımızın hakları alenen gasp edilmekte ve şirketimiz bilinçli olarak hiçbir kaygı gütmeden insan emeğine ve ticaret etiğine aykırı bir şekilde feshe zorlanmaktadır. Bu haksızlık karşısında verdiğimiz tüm mücadeleye rağmen gelinen durum şirketimiz ile çalışanlarımızı karşı karşıya getirmeye yönelik kötü niyetli bir girişimden ibarettir.

Konunun çözümlenememesi halinde çalışanlarımızın her türlü haklarının korunması adına hukukun ve vicdanın tüm gereklerini yerine getireceğimizi, yapılan manipülatif ve gerçekle hiçbir ilgisi olmayan haberlere itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla bildiririz." denildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Asgariden de asgari 7 ay önce

Asgarî ücrete zam yapıldıysa "Ben zamli ucret veremem" demek de ne oluyor?
O zaman girme hiçbir işe.