Elbistan'da 4 bin öğrenci ders başı yaptı 

Elbistan'da okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için 2020-2021 eğitim-öğretim yılı ilk ders zili çaldı.  Okulun ilk ders gününde okul öncesine bin 577, birinci sınıf olarak 2 bin 518 öğrenci olmak üzere 4 bin 95 öğrenci ders başı yaptı.

Elbistan'da 4 bin öğrenci ders başı yaptı 

2020/2021 Eğitim Öğretim yılı sınıf mevcutları sosyal mesafeye dikkat edilerek yarıya düşürülerek başladığını belirten Elbistan Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, okul öncesi ve birinci sınıf öğrencilerin kademeli olarak, yüz yüze eğitim göreceklerini söyledi. 

Öğrencileri sınıflarında ziyaret eden Bayazıt, koronavirüs (Covid-19) önlemlerini de hatırlatarak, 2020-2021 eğitim öğretim yılının başladığını belirtti.

Tüm dünya koronavirüs salgını ile mücadele ederken Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 - 2021 eğitim öğretim yılının nasıl devam edeceği ile ilgili haftalık ders çizelgesini de açıkladı.

İşte bakanlığın gönderdiği yazı:

Covid-19 salgını nedeniyle Bakanlığımıza bağlı resmî ve özel öğretim kurumlarında yapılacak eğitimlere ilişkin hususlar ilgi (a) yazıyla bildirilmiştir. Ancak Covid-19 salgınının seyrindeki güncel gelişmeler nedeni ile okulların yüz yüze eğitime açılmasına ilişkin olarak aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Buna göre;

1. Okulların açıldığı ilk hafta olan 21-25 Eylül 2020 tarihlerinde sadece 1 (bir) gün okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokul 1’inci sınıflarda uyum programı, yüz yüze eğitim şeklinde gerçekleştirilecektir.

2. Yüz yüze uyum eğitimlerinin hangi gün olacağı okul yönetimince planlanacaktır. 


3. Okulun fiziki şartları da dikkate alınarak ihtiyaç duyulması halinde, sosyal mesafe kuralına uygun şekilde şubedeki öğrenciler gruplara bölünerek yüz yüze eğitim yapılacaktır. Sınıf mevcudunun bölünmesiyle ortaya çıkan grupların okula gelecekleri günler birbirinden farklı olacaktır.


4. Okul öncesi eğitime ve ilkokul 1’inci sınıfa başlayan öğrencilerimizin okullardaki yüz yüze eğitime katılması zorunlu olmayıp velinin isteğine bağlı olacaktır.

5. Okul öncesi eğitimde günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

6. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 2 (iki) gün olmak üzere günde otuzar dakikalık 5 etkinlik saati süreyle eğitim yapılacaktır. Diğer taraftan okul öncesi eğitimde 21 Eylül 2020 tarihine kadar eğitime yüz yüze devam eden kurumlarda bu tarihten itibaren de aynı planlama doğrultusunda eğitime devam edilecektir.
 

1. Okul öncesi eğitimde yerleşim yerinin genel şartları, çocukların hazır bulunuşluk düzeyleri ve ihtiyaçları da dikkate alınarak eğitim programının gelişim alanları, kazanım, gösterge ve kavramlar bazında her öğretmen tarafından kendi sınıfına özgü biçimde ele alınması sağlanacaktır.

2. İlkokul 1’inci sınıflarda her biri otuzar dakikalık 5 ders saati süreyle uyum eğitimi yapılacaktır.

3. Uyum haftasından sonraki 28 Eylül – 2 Ekim 2020 tarihlerini kapsayan hafta ve devamında ilkokul 1’inci sınıflarda haftada 2 (iki) gün Ek-1’de yer alan ilgi (ç) yazı eki Çizelge doğrultusunda yüz yüze eğitim yoluyla dersler işlenecek, ders saatleri arasında onar dakikalık dinlenme süresi verilecek olup okul müdürlükleri tarafından teneffüs saatlerinde öğrenciler arasındaki sosyal mesafenin korunması için nöbet görevi de dahil olmak üzere gerekli planlamalar yapılacaktır.

4. İlkokul 1’inci sınıflarda ilgi (c) Çizelge’de yer alan diğer dersler ve ders saatleri uzaktan eğitim yoluyla canlı ders, EBA TV ve EBA portal uygulamalarıyla işlenecektir.

5. İlkokul 1’inci sınıf derslerine ilişkin öğretim programlarındaki bütün kazanımların yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla bir bütün şeklinde işlenmesi sağlanacak ve derslerin işlenmesi sırasında Bakanlığımızca yayınlanan basılı ve dijital içeriklerden yararlanılacaktır.

Covid-19 salgını ile ilgili hijyen tedbirlerinin eksiksiz ve zamanında gerçekleşmesi sağlanarak ilgi (b) Kılavuza uygun olacak şekilde il/ilçe millî eğitim müdürlükleri ve okul yönetimi tarafından gerekli tüm önlemler alınacaktır.  

Anahtar Kelimeler:
ElbistanOkulOkul öncesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.