Asansörlerin yıllık periyodik kontrol protokolü yenilendi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Elbistan İlçe Temsilciliği Başkanı Hikmet Türkmen, Elbistan Belediyesi ile asansörlerin yıllık periyodik kontrol protokolünün yenilendiklerini söyledi.

Asansörlerin yıllık periyodik kontrol protokolü yenilendi

Türkmen, asansörlerin periyodik kontrollerine kamusal hizmet, kamusal fayda ve kamusal denetim anlayışı ile devam edeceklerini belirtti.

Türkmen konu hakkında yaptığı yazılı açıklamasında şunları söyledi: “Kent merkezlerindeki nüfus yoğunluğuna bağlı olarak yoğunlaşan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı her geçen gün artmaktadır. Konutlar, işyerleri, hastaneler, AVM’ler gibi birçok yerde halkımızın kullandığı asansörlerin sayısının, Ülke genelinde 500 binin üzerinde olduğu düşünülmektedir. Güvenli bir asansör kullanımı için ilk şart standartlara uygun bir şekilde yetkili bir asansör firmasına montaj yaptırılmasıdır. Ayrıca asansörlerin aylık olarak yetkili firmalara, bakım ve onarımlarının yaptırılması ve arızalanan aksamların giderilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yanında tüm asansörlerin yıllık olarak periyodik kontrollerinin de yaptırılması gerekli ve aynı zamanda yasal bir zorunluluktur. Bu kapsamda ilgili yönetmelikler gereği bina yöneticileri, asansörlerde gerek kullanım hatalarından, gerekse harici müdahalelerden dolayı meydana gelebilecek tehlike ve kazaları önlemek, kullanıcıların can ve mal güvenliğini tam olarak sağlamak amacıyla binalarında bulunan asansörlerin yılda en az bir kez A Tipi Muayene Kuruluşuna periyodik kontrolünü yaptırmaktan sorumlu tutulmuştur.

Ayrıca bu kontroller kullanım koşullarından kaynaklı yıpranan, arızalanan aksamların tespiti ve onarımının yaptırılması için de gerekli bir durumdur. Belediyeler ise sınırları içerisindeki her asansörün yılda bir kez bir A tipi Muayene Kuruluşu tarafından kontrol edilmesini sağlamaktan ve yıllık kontrolün yapılıp yapılmadığını denetlemekten sorumlu kılınmıştır.

Bu çerçevede ilçemizde bu kontroller 2012 yılından beri A Tipi Muayene Kuruluşu olan Odamız tarafından yapılmaktadır. Kamu kurumu niteliğinde bir Meslek Kuruluşu olan Odamız, asansörlerin yıllık periyodik kontrollerinin kamusal hizmet, kamusal fayda ve kamusal denetim anlayışıyla, tekniğine uygun olarak, deneyimli ve uzman makina mühendisleri tarafından yapılması için akredite olmuş özel bir organizasyona sahiptir.

Elbistan Belediyemiz ile Odamız arasında ki Asansörlerin Yıllık Periyodik Kontrolü Protokolümüz yenilenerek dört yıl daha uzatılmıştır.

On yıldır aralıksız sürdürdüğümüz ilçemizdeki asansör kontrollerine dört yıl daha Odamız devam edecektir. Odamız ile tekrar protokol imzalayarak dört yıl boyunca ilçemizdeki asansörlerin denetimini Odamıza emanet eden, Elbistan Belediye Başkanı Sayın Mehmet Gürbüz ve Belediye Personellerine ayrıca teşekkür ediyoruz.

Protokol kapsamında yapılan kontrol sonuçlarına göre asansörlere kırmızı, sarı, mavi ve yeşil etiket iliştirilmektedir. Kontrol sonrasında can ve mal güvenliğinde yüksek risk taşıyan ve en kısa sürede giderilmesi gereken eksiklikler tespit edildiğinde asansöre “KIRMIZI” etiket, risklerin düşük derecede olması ancak yine en kısa sürede giderilmesi gerekli asansörlere “SARI” etiket yapıştırılmaktadır. KIRMIZI ve SARI etiket yapıştırılan asansörler, eksiklikler giderilene kadar kesinlikle kullanılmamalıdır. Kontrol sonucunda hafif kusurlu ve bir sonraki muayeneye kadar düzeltilmesi gereken küçük eksiklikler tespit edildiğinde “MAVİ” etiket, hiçbir risk taşımayan ve güvenli asansörler için ise “YEŞİL” etiket yapıştırılmaktadır. Sonuç olarak KIRMIZI ve SARI etiket yapıştırılan asansörlerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. KIRMIZI ve SARI etiket yapıştırılan asansörlerdeki eksiklikler giderilmeden, yani MAVİ veya YEŞİL etikete dönüştürülmeden kullanılması büyük risk taşımaktadır. Bu konuda gerek bina yöneticilerimizi, gerekse de vatandaşlarımızı uyarıyoruz. On yıldır yürüttüğümüz asansör periyodik kontrol çalışmaları ile ilçemizde KIRMIZI ve SARI etiket iliştirilen yani güvensiz olarak tabir ettiğimiz asansör oranının gün geçtikçe düştüğünü, MAVİ ve YEŞİL’e dönüştüğünü ve halkımızın daha güvenli asansörler kullandığını söyleyebiliriz. Ayrıca bu kontrol ve denetim çalışmalarımız ile özellikle ilk montaj aşamasında, yetkili firmaların daha dikkatli ve titiz davrandıklarını, standartlara uygun asansör montajı ve imalatı gerçekleştirdiklerini de görebiliyoruz. Burada vatandaşlarımızın ve özellikle müteahhitlerin yapması gereken ilk şart, yetkili asansör firmaları ile çalışması ve yetkisiz merdiven altı firmaları tercih etmemesidir. Makina Mühendisleri Odası yaptığı tüm teknik hizmetleri kamusal denetim ve kamusal fayda anlayışını benimseyerek gerçekleştirmeye bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da devam edecektir. Bu çerçevede ilçemizde güvenli asansör kullanımı ve güvenli asansörlerin yaygınlaştırılması için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği içerisinde olmaya her zaman devam edeceğimizi belirtiyor, işbirliği içerisinde olan ilçe belediyemize de tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.” Diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.