Madenciler Günü'nde Sendikallaşma vurgusu yapıldı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Elbistan - Afşin Şubesi'nin yenilenen sendika binası açılışına katılan Maden-İş Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, çalışan herbireyin sendikalı olma hakkı olduğunu ve sendikal mücadelenin içerisinde yer alması gerektiğini ifade etti.

Madenciler Günü'nde Sendikallaşma vurgusu yapıldı

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, Genel Başkan Yardımcısı Şeref Zeyrek ve Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, 4 Aralık Dünya Maden İşçileri gününde Elbistan - Afşin Maden İş Sendikası binasının açılışına katıldı.

Türkiye Maden İş Sendikası Genel Sekreteri Tamer Küçükgencay, burada yaptığı konuşmasına, öncelikle yerin yüzlerce metre altından maden çıkartırken hayatını kaybeden bütün maden şehitlerini saygı ve minnetle anıyorum ifadeleri ile başladı.

Çalışan bütün madenci arkadaşlarımızında dünya madenciler gününü kutladığını ifade eden Küçükgencay, "Yılın bütün günlerinde madencilerin sorunlarının konuşulduğu ama bugün en çok konuşulduğu birgündür. Türkiye Maden İşçileri Sendikası 1958 yılında kurulmuş, Türk İş Konfederasyonuna bağlı bir sendikadır. Sendikamızın üye sayısı 28 bindir. Ülkemizin dört bir tarafından üyelerimize 16 şubemiz ile birlikte hizmet vermektedeyiz. Elbistan - Afşin Şubemizde bunlardan biridir. Şubemizin örgütlük anlamına baktığımızda  Kayseri'de Öksüt ve Kozada Altın madenlerinde örgütlüdür. TKİ'ye bağlı Silopi Kömür Madenleri, Tufanbeyli Kömür Madeni ve Elbistan Park Teknik kömür madeninde de örgütlüdür. Şubemiz yöremiz için çok önemlidir. Bugün burada Elbistan - Afşin Şubemizin Başkanı Sayın Adil Bölükbaşı'nın ve yönetim kurulu sorunları bizzat yerinde dinliyorlar. Bizlerde genel merkez yönetimi olarak yanlarında durmaya çalışıyoruz. Elbistan - Afşin Şubemiz bulunduğu bölge itibari ile çok önemli bir bölgedir. Afşin - Elbistan bölgesinde bulunan termik santrallerinin kömür sahaları ile birlikte özelleştirilmesi sonucu ihaleyi alan firma ile sendikamız yetki konusunda anlaşmazlığa düşmüştür. Çok eskiden kalan maden işçisi figürünü yaşatmaya çalışan maden patronları ile karşı karşıyayız. Madenlerde kölelerin, hükümlülelerin veya zorla çalıştırılan insanların döneminin bittiğini artık bütün maden patronları bilmelidir. Hem santralin hemde kömür sahasının sahibi olan firma aralarında tel örgü bulunan enerji işçileri ile maden işçilerini eşit görmek zorundadır. Santral işçilerine sendikalı olma hakkı tanınırken, maden işçilerinin sendikalı olma hakkından mahrum etme hakkına kimse sahip değildir. Günümüzde bu sorun halen devam etmektedir. Yaşadığımız bu yüzyılda o anlayışa izin vermeyeceğiz. Milyar dolarlık yatırım yapan bu firmalar, maden işçilerini hor göremez. Bu firmaların ben kurumsal bir firmayım demeleri, çalışanlarına sendikalı olma hakkı tanımasıyla mümkündür. Elbistan ve Afşindeki durum tam da bu söylediğimiz gibidir" dedi.

"Kurumsal bir yapıya kavuşmak istemeyen maden şirketleri sendikalı işçilere tahammül edemiyor" diyen Küçükgebcay, "Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak özel sektöre karşı bir tavır içerisinde olduğumuz söylenemez. Çünkü örgütlülük oranımzın yüzde 80'i özel sektör çalışanlarındandır. Bizim sözümüz örgütlenmenin önünü kesen anlayışadır. Yasalar açık. Bir işçi kendi çalıştığı iş kolunda sendikaya üye olabilir diyor. Örnek verecek olursan 100 kişilik bir iş yerinde işçilerin 70'i sendikaya üye oluyor. Bakanlık bunu doğruluyor. Yazıları çıkıyor. İlgili sendikaya ve diğer sendikalar ile birlikte işverene gönderiyor. İşveren sendika istemiyorsa yetkiye itiraz ediyor. Mahakeme yolu açık. Yargılama yaklaşık 2 yıl sürüyor. Bu süreçte patron üye işçilere baskı kurmaya başlıyor. Sendikadan istifa etmesini istiyor. İşten atıyor. Sendikalı olmayı bitirmek için herşeyi yapıyor. Bakanlığın bütün örgütlenme bilgilerini doğrulamasına rağmen süreç başlıyor. Burada bir terslik var. Hani bir kişi için en demokratik şekilde sendikalı olma hakkı vardı. Bir yandan istediğin sendikaya üye olabilirsin diyeceksin, bir yandan da sendikalı olmak öyle kolay değil diyeceksin. Hükümetten beklentimiz bu sorunun bakanlıkta çözülmesidir. Yetkiye itirazın kaldırılması, Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak  talebimiz açık ve nettir. Örgütlenme önündeki engelleri kaldırınız. Sayın adalet bakanımızın bugünlerde bahsettiği adalette reform anlayışı içerisinde emekçinin önünde en büyük engel olan örgütlenme sürecindeki yargılama süreninin kısaltılması yada yeni bir anlayış içerisinde konunun çözümünün Çalışma Bakanlığında oluşturulacak bir kurulla çözüme kavuşturulmasıdır" diye konuştu.

Elbistan - Afşin Maden İşçileri Sendikası Şube Başkanı Adil Bölükbaşı'da, "Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler günüdür. Tüm çalışma arkadaşlarımızın bu özel gününü kutluyor, hayatını kaybeden maden işçilerine Allahtan rahmet ailelerine başsağlığı dilerim. Bundan sonrası içinde kazasız bir çalışma hayatı diliyorum." dedi.

Bölükbaşı, "Şube binamızın yenileme çalışması bitti. 4 Aralık Dünya Madenciler gününde üyelerimizin hizmetine sunmanın gururunu yaşıyoruz.

Afşin Elbistan Linyitleri, ülkemizde eşi benzeri olmayan bir açık işletmeydi. İşletmeyi Çelikler holding devir aldı. Şube başkanı olarak bu süreçte gereken görevimizi yaptığımıza inanıyorum. Devletimizin almış olduğu bir karar vardı. Devir sürecinde devlet büyüklerimize saygısızlık yapmadık. Olması gerektiği gibi davrandık. Burada çalışan bin 100 kamu görevlisi gurbete gitmek zorunda kaldı. Bizim üzüldüğümüz bir nokta var. Tel örgünün bir tarafından TES-İŞ sendikası üyeli örgütlü, bizim sendikamıza üye olacak işçi arkadaşlarımızın sözleşmesine şirket yetkilileri tarafından itiraz oldu. Bu konuda siyateçilerimizden destek istenmesi söz konusudur. Burada bin 500 işçi çalışıyor. Bu çalışan insanların ailelerini göz önünde bulundurduğumuzda rakam 15 bin kişiye tekabül eder. İşçi arkadaşlarımızın durumunu kölelik zihniyetinden çıkartarak sözleşmemizi yenilememiz lazım. Şirket yetkililerinden ve siyasetçilerden destek bekliyoruz. Bir buçuk yıl oldu hukuki süreç devam ediyor. Burada doğal olması gereken maden iş sendikasının bu alanda olması gerekir. Burada atacağımız adımlarla ne çalışanların, ne şirket yetkililerinin nede siyasetçilerin psikolojisini bozmak istemiyoruz. Bizler emekçi insanlarız. Bir konuda gereken neyse onu yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Eylem yapılacaksa yaparız. Devletimizin almış olduğu karar hiç bir zaman saygısızlık yapmayız. Devir sürecinde hiç bir sorun yaşanmadı. Ben her zaman şunu söyledim. İsmim gibi Adil olacağımı söyledim. Bizler sendikacılıkta üçüncü dönemimizi yaşıyoruz. Sadece sendika olarak yetkililerin bizi dikkate almalarını istiyoruz. Biz emekçiyiz. Gerektiğinde ne yapmamız gerekiyorsa onu yaparız. Bizi sıkıntıya ve zora götürmesinler. Buradan 4 Aralık Dünya Madenciler günü vesilesiyle siyasetçilere ve şirket yetkililerine sesleniyorum. Bu sorunun biran evvel çözülmesini istiyoruz. İşçi kardeşlerimizde bizlerde rahatlayacağız. Sendika, iş verenle işçi arasında köprüdür. Sendika olarak her zaman çalışanın hakkında yana olduk. Onun vermiş olduğu ekmek mücadelesine katkı sunmak istiyoruz. Bu duruma engel olan birileri varsa bu konunun çözülmesi için herkesin üzerine düşeni yapmasını bekliyoruz. Bu işletmede çalışan insanlar 2 bin 200 - 2 bin 500 TL'ye çalışmasın, bir taraftya 5 bin TL maaş alan insan varken yevmiye işçisi gibi çalışan işçilerin olması gibi bir dünya yok. Bizim sabır sınırımızı aşmak üzereler. Sendika olarak bizi son noktaya kimse getirmesin. Siyasetçilerimize ve şirkey yetkililerine sesleniyorum. Bizim sendika olarak yetkimizin önündeki engeli kaldırsınlar.  İşimizi yapalım." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından dua ve kurban kesilerek yenilenen sendika binasının açılışı gerçekleştirildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.